Štědrý večer 2007

27. prosince 2007 v 14:59 | Péťa |  různé
Georgi, napínali jsme tě dostatečně dlouho a usoudili jsme, že se konečně můžeš dozvědět pravdu o .....
VÁNOCE 2007
ROZBOŘENKA
Štědrý večer nastal……V deset hodin máme sraz na Čerňáku s Pavlem, Mirkem, Haničkou a v neposlední řadě Petrem a jeho autíčkem Lucinkou. Rozdělili jsme si posádky, já s Jirkou jsme vyfasovali Haničku a můžeme vyjet. Petr ještě jede předat dárečky ratolestem, takže máme fóra. Silnice jsou docela kluzké. Když jsem zkoušela skluz, Jirrik se málem připo… do sedačky, jak se leklJ. Každopádně nám cesta za doprovodu hudby z filmu Once ubíhala rychle, všichni jsme navíc byli plni očekávání, jak bude nadcházejících čtyřiadvacet hodin probíhat. Zrovna projíždíme okolo dokonale zamrzlého rybníku Lhotka, na kterém se projíždělo jen pár bruslařů. Protože máme slušný náskok, nemůže nás před dováděním alespoň bez bruslí nic odradit. Jak se tak kloužeme po dokonale hladkém zrcadle, vidíme v dálce přijíždět Lucinku. Bohužel se nám nepodařilo kluky chytit, aby se přidali k našim radovánkám a tak jeli pro změnu napřed oni a nám nezbývalo, než jet za nimi.

Autama drze zajíždíme až k Rozbořence, abysme vyložili a nemuseli se se vším tahat několik kilometrů. Jak Petra tak mě napadlo, že to vlastně nikomu vadit nebude, když je tu necháme přespat přes noc. A tak auta trávila vánoce s námi. Stěžejním úkolem na následujících pár hodin, než se začne stmívat, bylo nanosit a připravit co nejvíc dříví, abysme si mohli pořádně zatopit ve skalním krbu. Petr zakládá oheň a tak nějak poklízí po předchozích obyvatelích, kteří tu po sobě zanechali bezpočet lahví a petflašek. Já se starám o vánoční výzdobu, Hanička zajišťuje komínovou rouru alobalem proti nechtěnému úniku kouře a pak tajně skládáme crackers jako překvapení k štědrovečernímu stolu. Ještě jsem Haničku vytáhla, abysme šly vybrat a ozdobit vánoční stromeček. Vybraly jsme takový malý neopelichaný dvojstromek, který jsme ověsily jablíčky a mrkvičkami pro lesní zvěř a podestlaly ho buráky, aby si i veverky přišly na své. Ostatní zatím běhají po lese a schání dříví. Jakmile máme v Rozbořence hotovo, spěcháme klukům se dřívím na pomoc. Když už bylo nanošeného dříví dost, pokračujeme s jeho přípravou za popíjení vínečka a přetahování se o sekyrku, protože každý měl takovou zvláštní touhu přijít přinejmenším o nohu. Kluci řežou tlusté kmeny až se z nich kouřilo - na Pavlovi se vytvořila dokonce jinovatka. Protože jsme už byli všichni děsně hladoví, šli jsme se v mezičase naobědvat buřtů, které připravil Petr na grilu v krbu. Bylo to úžasné.
Krbový gril nakonec posloužil i na ohřev vody na teplý čajíček, rybí polévky, kapra a řízků. Zasedáme ke stolu a otvíráme tradiční anglické crackers s překvapením. V párech jsme škubli až to bouchlo a vypadla překvapení - papírová koruna a anglický ftip, abychom ani na vánoce jazykově nezaháleli. Každý dostává svou nálož výborného Hančiného salátu s kaprem nebo řízkem a až dojíme, přijde Ježíšek. Bylo to jako doma, pořád někdo zdržoval a přidával si, aby rozbalování dárečků co nejvíc oddálil. Ale dočkali jsme se. Rozbalujeme drobné dárečky pro radost a radost a zábavu opravdu přinesly. Tak například Pavel s Mírou dostali sadu s číselným zámečkem a baterčičkou nebo nožíkem, já jim oběma ten zámek zabavila a překombinovala. Míra se mohl vzteknout a Pavel zuřivě šteloval a snažil se na záhadnou kombinaci 000 přijít. Variace a kombinace byly časem pokořeny a můžeme směle pokračovat v chlastání tradiční boule 1 s vodkou a šampáněm, posléze netradiční boule 2 s červeným vínem a čertem a vína. Jídla k hodování máme také řekněme nadbytek, takže hlady neumřeme a to teplíčko. Chvílemi se rtuť sápala na 17oC, ale to se zrovna nikdo nesměl rozhodnout jít čůrat, jinak otvíráním a zavíráním dveří okamžitě vyvětral dobré 3oC. Jirrik jde na hodinku otestovat spaní ve vytopené ložnici, dokud není vyhoštěn kouřem z kamen, když Pavel přikládal.
Nevím kolik bylo přesně hodin, ale i kdyby půlnoc ještě nebyla, nazvěme naší procházku hustým lesem a temnými úzkými průsmyky jako půlnoční. Zapalujeme louče, opouštíme teplé přístřeší s praskajícím krbem a vypravujeme se na záhadnou procházku, kterou odpoledne objevil Jirrik. Při té příležitosti chytáme signál, kterého jsme v jeskyni ušetřeni a přijímáme vánoční SMS. Petrově kamarádce dokonce Ježíšek nadělil miminko. Cesta zpátky úzkými strmými průsmyky je mnohem dobrodružnější než cesta na kopec. Míra ztratil čelovku a tak po ní pátráme. Naštěstí nebyla daleko a za světla loučí byla dobře vidět. Vracíme se na palouček před Rozbořenkou a těšíme se do jejího teplého zázemí. Postupně odpadáme a vytrácíme se na kutě. Pavel s Haničkou drží stráž u krbu nejdéle ze všech a za to jim také patří velké díky, protože my, co hajali, jsme vstávali opět do teplíčka.
Připravujeme snídani - čaj, vánočku a cukroví. Začínají se probouzet i ostatní spáči, to už je snídaně na stole. Uklízíme, myjeme nádobí, balíme a už nezbývá nic jiného než naši milovanou Rozbořenku opustit. Brzy se sem zase přijedeme podívat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 George George | 7. ledna 2008 v 13:00 | Reagovat

A co bylo dál?

2 George George | 7. ledna 2008 v 13:00 | Reagovat

A co bylo dál?

3 George George | 7. ledna 2008 v 13:00 | Reagovat

A co bylo dál?

4 George George | 7. ledna 2008 v 13:00 | Reagovat

A co bylo dál?

5 Peter B. Peter B. | 13. ledna 2008 v 10:04 | Reagovat

A dál se jelo domů - spinkat!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama