V. dobývání Malešova

28. srpna 2007 v 12:49 | Péťa |  různé
Na vědomost se dává, že dne 1.9. se otevřou brány tvrze Malešov a zavedou vás přímo do středověku mezi řemeslníky, kramáře a různé šejdíře. Nebudou chybět ani divadelní, taneční a šermířská vystoupení, o zábavu se postarají doboví muzikanti. Zkrátka vše je připraveno tak, abyste se na jeden den ocitli v minulosti a viděli, kterak mohl ve středověku probíhat zapovězený jarmark…
Pro děti je nachystána hra "dětská cesta", při které se mohou seznámit se všemi dřívějšími řemesly a lecčemu se třeba i přiučit.
Jak to celé dopadlo?

Většina středověkých řemeslníků, muzikantů, tanečnic a jiné verbeše se sjela už v pátek, aby vdechla atmosféru středověku, kterou Malešov dýchá. Hrdla se prolévala medovinou, pivem, vínem, zatímco v krbu plápolal oheň a dým zahaloval celou tvrz.
V 22 hod. jsme byli od Viki seznámeni s pravidly tvrze, aby se předešlo zraněním nebo jiným neplánovaným událostem a Ondra nám představil sobotní program a rozdal role. Ti, kdo nepřijeli jakožto řemeslníci nebo kejklíři, byli obdařeni funkcemi vedlejšími ale stejně důležitými. Já a ještě další 4 lidičky jsme dostali na starost prodej lístků do tvrze, Láďa se staral o odpadky, aby nám nepřerostly přes hlavu a tak.
Jirrik byl jmenován brusičem, který byl také součástí dětské cesty, takže se společně s ostatními včetně Honzíka přesunuli do vedlejší místnosti, aby si dětskou cestu natrénovali. Viky nás postupně vyhledávala, abysme si vybrali kostým. Nakonec jsem si vybrala stejnou sukni jako loni akorát vršek jsem obměnila za lépe padnoucí. Jirrik také odhodil legíny za trochu volnější gatě, takže tolik nezvýrazňoval ty svoje párátka.
Zábava pokračovala až do rána. V půl osmé Ondřej vyhalekal budíček. Šermíři mělli sraz v osm na nácvik bitvy, ostatní si začali stavět stánky nebo se jinak připravovat na otevření brány Malešova. A už bylo deset a začali chodit první návštěvníci, kterým jsem společně s Lenkou prodávala vstupenky. Na kase jsme se střidali zhruba po hodině, takže jsem měla i spoustu času užívat si dění na Malešově.
Jako první z rodiny přijel taťka, tak jsem ho provedla. Mezitím přijeli i Coufalíci, Kubovi se tam moc líbilo. Dohodla jsem si záskok na kase, protože jsem chtěla vzít Kubu na dětskou cestu. Byl to takový stydlín (to bych do něj neřekla), vždycky toho nakecá a teď mu dokecalo. Vždycky, když přišel k nějakému řemeslníkovi, kterého měl o něco požádat, řekl akorát pod vousy: "já to zapomněl". Ale nakonec to zvládl a dostal za odměnu od paní Kateřiny perníček.
Počasí se nakonec zadařilo, muzikanti hráli a návštěvníci se bavili. Nastal čas posledního vystoupení a uzavření brány.
Teď čekala odměna za odvedenou práci všechy zúčastněné na večerní hostině. Protože za Honzou přijela Eva a ta nemohla na hostinu zůstat, odvezla jsem je na nádraží do Kutné Hory společně s Láďou, který také už po další zábavě netoužil.
Večerní slavnost byla perfektní. Pouze a jen nám bylo předvedeno představení šermířské skupiny MEC (mladí energičtí cílevědomí - prý), kteří předváděli povedené kousky a všechny nás rozesmáli. Pak už se v tvrzi jen hodovalo, pila se medovina a pivo, tančilo a veselilo až do rána.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama